Încă retrăiesc emoția serii trecute. Am deschis Zilele Orașului de pe Aleea Personalităților, într-un moment de profundă recunoștință pe care îl datoram, ca și comunitate, celui mai mare primar vizionar din istoria noastră: Nicu Albu.
Dar dincolo de protocol, dincolo de lumina superbă a noului panou și a stelei care de aseară strălucesc în oraș, cel mai mult m-a mișcat un simbol. Am ales să dezvelesc acest monument alături de un copil minunat.
În acel moment, am simțit cum trecutul de la 1900 și viitorul curat al acestui oraș s-au întâlnit sub ochii noștri. Noi, cei de astăzi, suntem doar puntea. Avem datoria sacră de a prelua curajul și viziunea lui Nicu Albu și de a clădi un Piatra-Neamț de care copiii noștri să fie cu adevărat mândri.
Vă mulțumesc tuturor celor care ați fost prezenți aseară și ați pus atâta căldură în acest moment!
Grăbiți-vă încet la plimbare pe Aleea Personalităților, opriți-vă câteva clipe în fața panoului și amintiți-vă că trăim într-un oraș binecuvântat, ridicat pe umerii unor uriași.
Sărbătoarea continuă însă și astăzi! La ora 11:30 ne vedem pentru a-l omagia pe Generalul Nicolae Dăscălescu, la ora 16:30 ne strângem cu toții în fața Teatrului Tineretului pentru o întâlnire de suflet, istorică, cu maestrul Florin Piersic!, iar de la ora 19:00, ne întoarcem la rădăcini, printrun regal folcloric dedicat Zilei Drapelului!
O zi binecuvântată tuturor!

