Sunt momente în viață când cuvintele par prea mici pentru a cuprinde o revărsare atât de mare de dragoste, energie și emoție pură.
Ceea ce am trăit aseară la Piatra-Neamț va rămâne, cu siguranță, unul dintre cele mai emoționante și memorabile evenimente din istoria Piatra-Fest!
Aleea Personalităților și piața din fața Teatrului Tineretului au devenit neîncăpătoare. Mii de pietreni, de la copii de câțiva anișori până la bunici cu lacrimi în ochi, au venit într-un număr impresionant pentru a-și arăta dragostea și recunoștința în fața unui titan al scenei românești, o legendă care a pornit chiar de aici, în 1957: unicul și irepetabilul Florin Piersic.
A fost o după-amiază care a atins cerul. Am avut onoarea imensă de a dezveli, alături de maestru, steaua care îi va purta numele pentru eternitate în pavajul orașului nostru. Iar talk-show-ul de pe scenă a fost un adevărat spectacol al sufletului. Am râs, am plâns și am vibrat la fiecare poveste depănată în stilul său inconfundabil.
Pentru mine, ca primar, dar mai ales ca om, cel mai copleșitor moment a fost cel în care am vorbit despre sfinții din viața maestrului – părinții săi. I-am oferit o frescă sacră cu chipul Sfintei Mucenițe Vera, numele purtat de cea mai fără de pereche ființă din viața sa, mama. Să-i văd privirea inundată de lacrimi și să simt îmbrățișarea sa caldă a fost o binecuvântare pe care o voi purta mereu în inimă.
Piatra-Neamț a dovedit aseară că este, cu adevărat, locul în care se nasc și se întorc legendele, dar mai ales locul care știe să-și iubească și să-și respecte valorile.
Maestre Florin Piersic, vă mulțumim pentru că ne-ați dăruit o seară de poveste! Orașul unde a început totul vă va iubi și vă va aștepta întotdeauna cu brațele deschise!
Vă mulțumesc tuturor celor care ați fost prezenți și ați făcut această seară nemuritoare!

