Sunt momente în viața orașului nostru în care simți că timpul se oprește în loc, iar sufletele tuturor pulsează în același ritm. O astfel de seară binecuvântată am trăit ieri, în ajunul sărbătorii Nașterii Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, la hramul Bisericii „Sfântul Ioan Domnesc”.
A fost emoționant să văd sute de credincioși adunați laolaltă, uniți de aceeași credință curată și de dragostea pentru valorile noastre strămoșești. Procesiunea cu sfintele moaște pe străzile orașului nostru nu a fost doar o tradiție respectată, ci o adevărată mărturisire de credință și o revărsare de liniște peste întregul oraș.
Am avut deosebita bucurie și binecuvântare de a-i avea în mijlocul nostru pe înalți ierarhi ai Bisericii noastre, cărora le mulțumesc din suflet pentru cuvintele de învățătură și alinarea adusă pietrenilor: Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei;Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor și Preasfințitul Părinte Nectarie de Bogdania, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chișinăului.
“Unde sunt doi sau trei adunați în Numele Meu, acolo sunt și Eu în mijlocul lor.” – Iar aseară, Piatra-Neamț a fost o singură inimă care s-a rugat pentru pace, sănătate și ocrotire.
Vă mulțumesc vouă, dragi pietreni, pentru lumina din ochi, pentru decența și căldura cu care păstrați vii aceste tradiții. Sunt mândru de orașul nostru și, mai ales, de oamenii minunați care îi dau viață și suflet zi de zi.
Sfântul Ioan Domnesc să ne ocrotească casele și familiile!

